Mediacja sądowa to dobrowolny i poufny proces rozwiązywania sporów, prowadzony przy udziale bezstronnego mediatora, który pomaga stronom osiągnąć porozumienie w drodze wymiany propozycji ugodowych. Ugoda zawarta przed mediatorem kończy sprawę, a zatwierdzona przez Sąd ma moc wyroku. Mediacja może dotyczyć spraw cywilnych i gospodarczych, w tym spraw własności intelektualnej.
Rola Mediatora
Mediator jest neutralnym i bezstronnym uczestnikiem mediacji. Jego główne zadania to:
- Organizacja komunikacji, czyli stworzenie dla stron przestrzeni do swobodnego formułowania stanowisk.
- Przestrzeganie zasad mediacji, w szczególności poufności i dobrowolności.
- Wspieranie procesu formułowania propozycji ugodowych, w tym poprzez różne formy kontaktu oraz motywowanie do poszukiwania rozwiązań zgodnych z interesem stron, w duchu zasady „win-win”.
- Sporządzanie ugody, która obejmuje ustalenia stron a po zatwierdzeniu przez Sąd stanowi tytuł egzekucyjny.
Sposób prowadzenia mediacji
Mediator jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad mediacji. Powinien działać zachowując neutralność i bezstronność. Mediator nie podejmuje decyzji za strony ani nie rozstrzyga sprawy, ale wyłącznie wspiera strony w wypracowaniu własnych rozwiązań. Zapewnia również spokojna atmosferę oraz umożliwia wypowiedzenie się wszystkich uczestnikom.
Mediacje w postępowaniu cywilnym odbywają się na podstawie skierowania przez Sąd pod warunkiem, że wszystkie strony wyrażą na to zgodę. Do mediacji można przystąpić na każdym etapie postępowania cywilnego.
r.pr. Elżbieta Figat-Michalak
0 komentarzy