Specjalizacja

Zarządzanie wizerunkiem

Szczegółowy zakres pomocy prawnej:

Umowy

Sporządzanie umów zawierających zgodę na rozpowszechnianie wizerunku, w tym jego komercyjne wykorzystanie w reklamie. 

Negocjacje

Wsparcie w negocjacjach dotyczących umów reklamowych lub agencyjnych, które dotyczą lub upoważniają do rozpowszechniania wizerunku

Naruszenia

Analiza przypadków bezprawnego rozpowszechniania wizerunku i pomoc prawna w celu zaprzestania naruszeń i zapłaty zadośćuczynienia.

Sprawy sądowe

Zastępstwo procesowe
w sprawach spornych związanych z bezprawną eksploatacją wizerunku, tj. bez zgody lub
z przekroczeniem jej zakresu.

Warto wiedzieć

Czym jest prawo wizerunek?

Wizerunek jest pojęciem Kodeksu Cywilnego, oznaczającym dobro osobiste człowieka w postaci wyglądu fizycznego, utrwalonego w jakiejkolwiek postaci i formie pozwalającej na jego rozpoznanie przez osoby trzecie.
Na skutek rozwoju technik wizualnych oraz sposobów komunikacji przez internet łatwiejsze jest zarówno utrwalenie wizerunku jak i korzystanie z niego, w tym w celach komercyjnych.

Jest prawem niezbywalnym, niedziedzicznym i dotyczy każdego z osobna aż do śmierci – mowa oczywiście o prawie do wizerunku, czyli podobiźnie utrwalonej na zdjęciu, filmie czy portrecie w sposób rozpoznawalny dla innych ludzi.
Z racji tego, że jest ono jednym z praw osobistych chroniących każdego człowieka, można w łatwy sposób, a czasem nawet nieświadomie, naruszyć je poprzez niedozwolone udostępnianie fotografii i rozpowszechnianie ich bez zgody osób, które się na nich znajdują. Takie przepisy dotyczą również firm – wizerunek marki to sposób komunikacji z Klientami poprzez identyfikację produktów, reklamę czy spójną wizję działalności.

Jeżeli zależy Ci na skutecznej ochronie swojej marki osobistej lub firmy, możesz skorzystać z pomocy Idea Legal – Kancelarii Radcy Prawnego dla branży kreatywnej w Warszawie zajmującej się:

  • sporządzaniem umów ze zgodą na udostępnienie podobizny,
  • rozstrzyganiem kwestii nieprawomocnego wykorzystania na drodze negocjacyjnej lub sądowej.

Działamy w zgodzie w obowiązującymi przepisami dotyczącymi osób prywatnych oraz organów komercyjnych, a także w oparciu o rozwój nowoczesnych form umożliwiających udostępnianie wizerunku w internecie.

Prawna ochrona wizerunku

Rozwój technologii informatycznych sprawia równocześnie, że dużo częściej dochodzi do naruszenia praw do wizerunku.

Przepisy, które jasno określają zasady rozpowszechnienia dóbr osobistych – prywatnych i komercyjnych – to:

  • art. 81 ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne dotyczący udostępniania podobizny wskazanej osoby,
  • art. 23 i 24 ustawy Kodeks cywilny dotyczący ochrony dóbr osobistych.

Mimo, że w pewnym kontekście możliwe jest rozpowszechnianie podobizny osoby lub form identyfikacji marki bez ich zgody, warto przestrzegać powyższych przepisów lub korzystać z pomocy radcy prawnego, który pomoże w ich poprawnej interpretacji.

W Idea Legal ochrona wizerunku osób prywatnych i marek jest dla nas bardzo ważna – właśnie dlatego świadczymy usługi polegające na doradztwie i reprezentowaniu Klientów w sprawach związanych z naruszeniem, nieprawidłowym wykorzystaniem lub udostępnieniem wizerunku. Dbamy o ochronę dóbr osobistych organów prywatnych – ambasadorów marek, modeli czy osób występujących na zdjęciach w kampaniach reklamowych – i komercyjnych takich jak agencje marketingowe. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą w zakładce “Usługi Kancelarii”.

 

W czym możemy pomóc

Kancelaria Idea Legal świadczy usługi związane z zarządzaniem wizerunkiem, w tym udziela pomoc prawnej przy sporządzaniu i negocjowaniu umów dotyczących korzystania z wizerunku np. umowy udziału w kampaniach reklamowych, umowy ambasadorów marki.

Kancelaria reprezentuje Klientów w sprawach związanych z naruszeniem wizerunku, zarówno na etapie przedsądowym (wezwanie do zaprzestania naruszeń, negocjacje, mediacja) jak i w postępowaniu sądowym.

Więcej o zarządzaniu wizerunkiem przeczytaj na blogu:

Wizerunek

Wizerunek jest chroniony jako dobro osobiste na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego oraz na podstawie Ustawy z dnia...

czytaj dalej

Zapraszamy do kontaktu

Wymagana akceptacja:

Czy zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zamieszczonych w niniejszym formularzu przez Kancelarię Radcy Prawnego Elżbieta Figat-Michalak, z siedzibą w Warszawie, na zasadach określonych w RODO Polityka Prywatności Kancelarii Radcy Prawnego Elżbieta Figat-Michalak w celu odpowiedzi na wiadomość i udzielania Ci informacji w zgłoszonej sprawie?

8 + 13 =

IDEA Legal

Kancelaria zaprasza do swojej  siedziby
w Warszawie w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych,
ul. Chełmska 21, bud. 4A, lok. 129,
Warszawa.

Skontaktuj się z nami: