Planowane zmiany w przepisach pozwolą uprawnionym do znaku towarowego kierować roszczenia cywilne z tytułu naruszenia do nowych podmiotów.
Chodzi o wynajmujących powierzchnie handlowe, w których prowadzony jest obrót podrobionymi towarami.*
Projekt nowelizacji Ustawy prawo własności przemysłowej** (dalej „Ustawa”) pochodzi z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i zakłada między innymi zmiany zakresie art. 296 ust. 3 Ustawy. Zgodnie z projektem zmiany mają obowiązywać już od 15 stycznia 2019r.
Do tej pory właściciele znaku towarowego mogli walczyć z podróbkami kierując roszczenia cywilne przeciwko osobom, które naruszają ich prawa albo poprzez nakładanie znaku na towar albo poprzez wprowadzanie tak oznaczonych towarów do obrotu.
Uprawniony do znaku towarowego może żądać zaniechania dalszego naruszania, zwrotu bezpodstawnie wydanych korzyści – a w przypadku gdy naruszenie było zawinione również naprawienia szkody.
Jeżeli Ustawa wejdzie w życie zgodnie z projektem, to od 15 stycznia przyszłego roku właściciel znaku będzie mógł kierować wymienione przeze mnie roszczenia również przeciwko osobie, z której usług korzystano przy naruszeniu prawa do znaku.
Osobą z której usług korzystano jest „dzierżawca hal targowych, który poddzierżawia usytuowane w tych halach stanowiska handlowe indywidualnym podmiotom handlującym, spośród których to podmiotów niektóre wykorzystują swe miejsce do sprzedaży towarów będących podróbkami towarów markowych.”***
Zmiany otwierają nowy fort walki z podróbkami.
* Przyczynkiem do zmian jest Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie C-494/15 (EU:C:2016:528). Orzeczenie zostało wydane na podstawie Dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej.
**Ustawa z dnia 30 czerwca 2000r Prawo własności przemysłowej.
*** Cytat pochodzi z uzasadnienia Projektu nowelizacji.
radca prawny Elżbieta Figat-Michalak
Pozostawienie komentarza pod artykułem będzie uważane, za wyrażenie przez Panią/Pana zgody w rozumieniu art. 6 ust. 1. lit. a RODO na przetwarzanie danych osobowych w celu opublikowania Pani/Pana imienia i nazwiska lub „nick” jako autora zamieszczonego komentarza. Udzielona zgoda może być wycofana w każdym czasie poprzez kontakt na adres e-mail Kancelarii kontakt@radcapranwyefm.pl lub poprzez usunięcia komentarza. Wskazuję, że wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.
0 komentarzy