
Znaki towarowe
LOGO PSEUDONIM OPAKOWANIE
Dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych poszukujących ochrony dla logo, oznaczeń , nazw i pseudonimów Kancelaria oferuje pomoc prawną w uzyskaniu świadectwa ochronnego na znak towarowy krajowy oraz znak towarowy Unii Europejskiej. Kancelaria reprezentuje swoich klientów w sporach dotyczących znaków towarowych przez Urzędem Patentowym RP, Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Przemysłowej (EUIPO) oraz w sporach sądowych dotyczących naruszeń prawa ochronnego do znaku towarowego oraz znaku towarowego Unii Europejskiej.
Szczegółowy zakres pomocy prawnej:
- Analiza zdolności odróżniającej znaków towarowych oraz sprawdzanie kolizyjnych znaków towarowych.
- Sporządzanie wniosku o rejestrację znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP oraz wniosku o rejestrację znaku towarowego Unii Europejskiej w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.
- Reprezentowanie zgłaszających znaki towarowe przed ww. Urzędami oraz sporządzanie pism procesowych w toku postępowania rejestrowego.
- Przygotowywanie oraz opiniowanie umów dotyczących prawa ochronnego na znak towarowy, w tym umów przeniesienia prawa jak i udzielania licencji na korzystanie ze znaków towarowych.
- Analiza przypadków naruszeń prawa do znaku towarowego, w tym analiza dokumentacji rejestrowej, wykładnia umów, oraz stanów faktycznych.
- Reprezentowanie w prawach dotyczących naruszenia prawa do znaku towarowego w mediacji oraz zastępstwo procesowe w postępowaniu sądowym.
Czym jest znak towarowy?
Jest to oznaczenie stosowane na rynku, w celu identyfikacji towarów lub usług przedsiębiorcy oraz odróżnienia orad towarów i usług innych przedsiębiorców.
Prawo ochronne do znaku towarowego powstaje w drodze decyzji administracyjnej właściwego urzędu, w Polsce jest to Urząd Patentowy RP, rejestracja regionalna skutkująca zastrzeżeniem oznaczenia na terytorium Unii Europejskiej wymaga rejestracji w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.
Dostępny katalog oznaczeń:
- Znaki towarowe słowne;
- Graficzne;
- Słowno-graficzne;
- Znaki przestrzenne;
- Znaki stanowiące kształt towaru lub usługi;
- Kolor jako taki lub kompozycja kolorystyczna
- Znaki pozycyjne;
- Znaki dźwiękowe;
- Deseń;
- Znaki ruchome;
- Znaki multimedialne;
- Hologramy
Prawo ochrony znaku towarowego
Przysługuje jedynie właścicielowi oznaczenia (zgłaszającemu bądź osobie, która je nabyła) i umożliwia mu skuteczną obronę w przypadku naruszenia praw do oznaczenia. Ze względu na rodzaj oznaczenia oraz charakter podmiotów będących jego właścicielami, wyróżnia się znaki towarowe:
- Indywidualne;
- Wspólne zwykłe;
- Wspólne gwarancyjne.
Jak wygląda proces rejestracji?
Aktualnie przy rejestracji znaków towarowych obowiązuje system sprzeciwowy. Procedura zgłoszeniowa przed Urzędem Patentowym oraz Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej przebiega według następującego schematu:
- Złożenie Wniosku o rejestrację oraz wniesienie opłaty. Wniosek powinien zawierać m.in.:
- Oznaczenie zgłaszającego;
- Znak towarowy;
- Wskazanie klas towarów i usług wg. klasyfikacji nicejskiej.
- Badanie formalnoprawne wniosku i ujawnienie zgłoszenia przez Urząd.
- Badanie merytoryczne – sprawdzenie oznaczenia pod kątem założeń ustawy.
- Okres sprzeciwowy – 3 miesiące.
- Wydanie decyzji o udzieleniu prawa ochronnego.