23październik, 18
Prawo autorskie do starych fotografii

Kwestią fotografii zajmowałam się już wcześniej, pisząc o elementach chronionych oraz kryteriach oceny ładunku twórczego zdjęcia:

http://radcaprawnyefm.pl/to-sztuka-zrobic-zdjecie/

Dzisiaj omówię zagadnienie klasyfikacji fotografii jako utworu z perspektywy historycznej. Na gruncie obowiązującej dzisiaj Ustawy z dnia 04 lutego 1994r. prawo autorskie i prawa pokrewne nabycie praw autorskich jest odformalizowane a ochrona rozpoczyna się z momentem ustalenia utworu.

Jednakże wcześniejsza ustawa, z 1952r. ustalała warunki formalne, których spełnienie było konieczne dla nabycia praw autorskich do fotografii. Zapis art. 2 poprzedniej Ustawy stanowił, że „ utwór wykonany sposobem fotograficznym lub do fotografii podobnym jest przedmiotem prawa autorskiego, jeżeli na utworze uwidoczniono wyraźnie zastrzeżenie prawa autorskiego”. Równocześnie ustawa ta wyraźnie wyłączała spod ochrony „reporterskie zdjęcia fotograficzne”.

Autor fotografii wykonanej przed 04 lutym 1994r. samodzielnie decydował, czy chce objąć wykonane zdjęcie prawno-autorską ochroną. Jeżeli tak, umieszczał na zdjęciu zastrzeżenie. Brak zastrzeżenia oznaczał, że fotografia nie jest utworem i nie mają do niej zastosowania przepisy prawa autorskiego.

Pod rządami aktualnej ustawy, prawidłowe jest założenie, że każde zdjęcie jest utworem, ponieważ dla fotografii ustalono niskie progi twórczości. Autor nie ma obowiązku manifestowania swojego stosunku do zdjęcia poprzez dokonywanie dodatkowych zastrzeżeń. Aby wykorzystać zdjęcia legalnie, konieczne jest legitymowanie się zgodą fotografa (licencja, licencja CC).

Komentarzy

 • Opublikowane przez Maciek w Listopad 14, 2018 o 12:55 pm

  każde zdjęcie jest utworem, to znaczy także to, które zostało wykonane przed 1994 rokiem i nie zostało zastrzeżone?

  Odpowiedz
  • Opublikowane przez Elżbieta w Listopad 14, 2018 o 01:42 pm

   Jeżeli autor nie zastrzegł praw autorskich dla zdjęcia wykonanego przed 1994r. to zdjęcie nie było traktowane jako utwór.
   Również po zmianie przepisów takie zdjęcie nie ma statusu utworu w rozumieniu prawa autorskiego.

   Zdjęcia wykonane po 1994r. stanowią utwory o ile spełniają progi twórczości określone w ustawie.

 • Opublikowane przez Roman w Listopad 5, 2019 o 06:42 pm

  Witam mam pytanie ,zamówiłem nadruk na koszulce z mojego pieska i zapłaciłem przelewem wraz z przesyłką .Gdy przysłano koszulkę okazało się że koszulka nie jest nadrukiem a naklejką ,złożyłem reklamację kazali mi odesłeć koszulkę z wizerunkiem mojego pieska i dopiero wtedy oddają mi pieniądze ,pytanie czy zdjecie mojego pieska jest objęte jakimś prawem autorskim , przecież koszulkę mogą sprzedać komu innemu proszę o odpowiedż.

  Odpowiedz
  • Opublikowane przez Elżbieta w Listopad 6, 2019 o 08:43 am

   Dzień dobry,
   Fotografia co do zasady jest utworem. A zatem sklep nie może bez Pana zgody sprzedawać koszulki z naniesionym zdjęciem Pana autorstwa.
   Pozdrawiam,
   Elżbieta Figat-Michalak