6gru, 18

Istnienie umowy wydawniczej pomiędzy autorem a wydawcą nie zawsze oznacza, że wydawnictwo nabyło również prawa do udzielania zgody na adaptację utworu. Wszystko zależy od treści umowy, którą należy interpretować zgodnie z prawem autorskim.

A co ustawa mówi na ten temat ? Otóż zgodnie z art. 46 Ustawy z dnia 04 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nawet jeżeli w umowie postanowiono o przeniesieniu całości praw autorskich to twórca zachowuje wyłączne prawo do zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego. Aby to uprawnienie przeszło na nabywcę musi zostać wyraźnie wskazane w umowie, wraz z polami eksploatacji, na których można korzystać z adaptacji. Zasady powyższe znajdą zastosowanie również do umów licencyjnych.

W praktyce wydawnictwa dążą do nabycia również uprawnienia do wykonywania praw zależnych i to one będą decydowały o powstaniu adaptacji. Nie wydaje się jednak, aby udział wydawnictwa można było wykluczyć nawet przy pozostawieniu omawianego uprawnienia przy autorze.

Chodzi o naturę utworu adaptowanego, który stanowi przecież artystyczne przetworzenie elementów twórczych utworu wyjściowego. Tym samym korzystanie z adaptacji oznacza również korzystanie w pewnym zakresie z utworu pierwotnego. A zatem pojawia się konieczność uzyskania zgody wydawnictwa, na eksploatację elementów twórczych utworu pierwotnego, które  zostały wykorzystane w utworze zależnym.

radca prawny Elżbieta Figat-Michalak

Pozostawienie komentarza pod artykułem będzie uważane, za wyrażenie przez Panią/Pana zgody w rozumieniu art. 6 ust. 1. lit. a RODO na przetwarzanie danych osobowych w celu opublikowania Pani/Pana imienia i nazwiska lub „nick” jako autora zamieszczonego komentarza. Udzielona zgoda może być wycofana w każdym czasie poprzez kontakt na adres e-mail Kancelarii kontakt@radcaprawnyefm.pl lub poprzez usunięcia komentarza. Wskazuję, że wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz