Autorskie prawa osobiste scenarzysty

Scenarzyście przysługują autorskie prawa osobiste do scenariusza, jako utworu literackiego. Osobiste prawa autorskie to niezbywane prawo chroniące wieź autora z utworem, na które składają się, prawo do:

  1. autorstwa utworu;
  2. oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
  3. nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
  4. decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
  5. nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.*

Biorąc pod uwagę, że film jest utworem współautorskim, skupiającym wkłady twórcze wielu osób, to w toku produkcji filmowej może się pojawić potrzeba zmiany treści scenariusza, która będzie stanowiła ingerencję w prawa osobiste jego autora. Dlatego wyprzedzając tą potrzebę w umowie dobrze jest określić zasady i zakres wprowadzania zmian w scenariuszu. Porozumienie powinno określać na jakie modyfikacje scenarzysta się zgadza a jakie będą wymagały odrębnej konsultacji i zgody.

Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której do pracy nad tekstem włączają się inne osoby tj. dodatkowi scenarzyści np. dedykowani do opracowania dialogów, czy script doctor. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już w umowie ustalić zasady udziału i współpracy między twórcami scenariusza. W konsekwencji przedmiotem regulacji powinny zostać zasady określania współautorstwa scenariusza filmowego.

r.pr. Elżbieta Figat-Michalak

p.s. W kolejnym wpisie: o przeniesieniu majątkowych praw autorskich do scenariusza ?

*Art. 16 Ustawy z dnia 04 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Pozostawienie komentarza pod artykułem będzie uważane, za wyrażenie przez Panią/Pana zgody w rozumieniu art. 6 ust. 1. lit. a RODO na przetwarzanie danych osobowych w celu opublikowania Pani/Pana imienia i nazwiska lub „nick” jako autora zamieszczonego komentarza. Udzielona zgoda może być wycofana w każdym czasie poprzez kontakt na adres e-mail Kancelarii kontakt@radcaprawnyefm.pl lub poprzez usunięcia komentarza. Wskazuję, że wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.

1 komentarz

  1. CFA

    Każda nowa publikacja na tym blogu to dla mnie okazja do zgłębiania nowych tematów i poszerzania swojej wiedzy! Autorzy potrafią poruszyć istotne kwestie w sposób, który angażuje i inspiruje.

    Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów w tej kategorii:

Logo ze stocka

Logo ze stocka

Impulsem do napisania tego artykułu była informacja prasowa[1] . Pracownia słynnego polskiego grafika Andrzeja...

czytaj dalej