Co to jest prawo autorskie?

Własność intelektualna jest tak samo ważna, jak własność materialna i również obejmują ją normy oraz przepisy decydujące o upoważnieniu do czerpania korzyści finansowych z utworu autorskiego. Dziedzina, która je określa to prawo autorskie i z reguły przysługuje ono twórcy danego tworu – filmu, dzieła literackiego, fotografii czy piosenki. Czytając ten artykuł dowiesz się co to jest i na czym polega dziedzina powszechna w branży kreatywnej, którą każdego dnia zajmują się nasi radcy w kancelarii Ideal Legal.

Prawo autorskie – definicja, rodzaje oraz wszystko to, co powinieneś wiedzieć o tej dziedzinie prawa!

Według oficjalnej definicji jest to ogół przywilejów przysługujących twórcy utworu, do których zalicza się pełne prawo do decydowania o sposobie korzystania z przedmiotu oraz uzyskiwania korzyści finansowych. Dziedzina ta dzieli się na dwa główne rodzaje takie jak osobiste prawa autorskie oraz majątkowe. Co to właściwie jest i o czym decydują? Pierwsze z nich jest tzw. upoważnieniem niezbywalnym, dzięki któremu twórca dzieła może sygnować je swoim imieniem i nazwiskiem. Natomiast przepisy majątkowe to ograniczone w czasie normy regulujące kwestie zarobkowe związane z utworami. W kancelarii radcy Idea Legal zajmujemy się rozpatrywaniem spraw w branży kreatywnej zarówno w jednym, jak i drugim przypadku.

Co stanowi przedmiot prawa autorskiego i kto posiada do niego prawa?

Wiesz już co to jest prawo autorskie, ale kogo uważa się za jego podmiot? Oczywiście twórcę, czyli osobę, która stworzyła utwór i jest do niego pierwotnie uprawniona. Utwór stanowi przedmiot tej dziedziny i można zaliczyć do niego dzieła:

  • audiowizualne,
  • audialne,
  • wizualne,
  • literackie

oraz wszelkie projekty stanowiące własność intelektualną autora. Kancelaria Radcy Prawnego dla branży kreatywnej w Warszawie Idea Legal specjalizuje się w egzekwowaniu norm i przepisów w branży kreatywnej w zakresie filmu, zarządzania wizerunkiem czy wzorów przemysłowych i znaków towarowych dla ww. utworów.

Pomoc w zakresie prawa autorskiego w Kancelarii Radcy Prawnego Idea Legal!

Kancelaria radcy dla branży kreatywnej Idea Legal oferuje nie tylko doradztwo, ale również pomoc w sporządzaniu umów czy negocjacjach sądowych. Nasi radcy przeprowadzają spotkania zarówno w placówce kancelarii przy ulicy Chełmskiej 21 w Warszawie, jak i online.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów w tej kategorii:

Logo ze stocka

Logo ze stocka

Impulsem do napisania tego artykułu była informacja prasowa[1] . Pracownia słynnego polskiego grafika Andrzeja...

czytaj dalej