Nazwa zespołu jako znak towarowy.

Istnieje możliwości dokonania rezerwacji nazwy zespołu jako znaku towarowego, ale pod warunkiem spełniania dodatkowych warunków formalnych. Ponieważ znaki towarowe rejestruje się na rzecz przedsiębiorców członkowie zespołu, czyli osoby fizyczne, powinny przed zgłoszeniem zawiązać spółkę albo jedna z nich założyć działalność gospodarczą – przy zgłoszeniu znaku przez jednego członka.

Nazwę zespołu można zastrzec dla usług, które zespół świadczy. A to dlatego, że zgodnie z nicejską klasyfikacją towarów i usług * zespół muzyczny nie jest towarem ani usługą. Natomiast w klasie 41 „Usługi edukacyjne rozrywkowe i sportowe” znajdziemy takie kategorie usług jak: występny zespołów muzycznych na żywo, prezentacja występów zespołów muzycznych na żywo czy usługi rozrywkowe w postaci występów zespołów muzycznych.

Nie umknęło to uwadze Sądu, który rozstrzygał sprawę zespołu De Mono** , w który w  orzeczeniu stwierdził, że „odmienny (…) jest charakter prawny dobra osobistego w postaci nazwy zespołu oraz prawa ochronnego na znak towarowy zawierający w swoje treści tę nazwę.” W konsekwencji Sąd nie zgodził się na przeprowadzenie dowodu ze Świadectwa Ochronnego na znak towary, wskazując, że „okoliczność ta nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia tej sprawy, w której przedmiotem ochrony jest dobro osobiste powoda w postaci nazwy zespołu.”

Jak widzicie uzyskanie prawa ochronnego do nazwę zespołu, nie uchroniło jego członków od sporu.

*

Klasyfikacja Nicejska z dnia 15 czerwca 1957 roku. Klasyfikacja składa się z 34 klas towarowych i 11 klas usługowych.

**

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2014 r., Sygnatura akt VI ACa 1304/13

radca prawny Elżbieta Figat-Michalak

Pozostawienie komentarza pod artykułem będzie uważane, za wyrażenie przez Panią/Pana zgody w rozumieniu art. 6 ust. 1. lit. a RODO na przetwarzanie danych osobowych w celu opublikowania Pani/Pana imienia i nazwiska lub „nick” jako autora zamieszczonego komentarza. Udzielona zgoda może być wycofana w każdym czasie poprzez kontakt na adres e-mail Kancelarii kontakt@radcapranwyefm.pl lub poprzez usunięcia komentarza. Wskazuję, że wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów w tej kategorii:

Logo ze stocka

Logo ze stocka

Impulsem do napisania tego artykułu była informacja prasowa[1] . Pracownia słynnego polskiego grafika Andrzeja...

czytaj dalej

Co to wizerunek?

Dosłowna definicja tego słowa odnosi się do czyjeś podobizny i sposobu jej przedstawienia – na zdjęciu, obrazie czy...

czytaj dalej