
Prawo autorskie
UTWÓR LICENCJA NARUSZENIE
Dla twórców oraz producentów i wydawców poszukujących ochrony prawnej utworów oraz możliwości czerpania korzyści z ich eksploatacji Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną w zakresie zarządzania prawami autorskimi.
Pomoc prawna w zakresie ochrony autorskich praw osobistych i majątkowych:
- Sporządzanie i weryfikacja umów z elementami prawa autorskiego, w szczególności umowy o dzieło, umowy opcji, umowy przeniesienia autorskich praw majątkowych bądź udzielenia licencji do korzystania z utworu. Wsparcie oraz reprezentowanie przy negocjowaniu warunków umów.
- Wydawanie opinii prawnych w zakresie wykładni, wykonywania oraz skutków zawarcia umowy dotyczącej praw autorskich.
- Analiza przypadków naruszeń osobistych i majątkowych praw autorskich, w tym analiza dokumentów oraz stanów faktycznych.
- W sprawach naruszeń Kancelaria reprezentuje Klientów wobec osób trzecich: sporządza stosowne wezwania i prowadzi mediacje. Na etapie sporu sądowego Kancelaria opracowuje strategię prowadzenia sprawy oraz reprezentuje Klientów w postępowaniu sądowym cywilnym lub karnym.
Czym jest prawo autorskie?
Prawo autorskie, uregulowane w Ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to wiązka uprawnień przysługujących twórcy utworu (a w niektórych przypadkach innemu upoważnionemu podmiotowi np. pracodawcy ze względu na występujący stosunek pracy). Prawo przysługujące twórcy obejmuje możliwość podejmowania decyzji o utworze, w tym o sposobie eksploatacji.
Ustawa wskazuje jako przykładowe utwory:
- Wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
- Plastyczne;
- Fotograficzne;
- Lutnicze;
- Wzornictwa przemysłowego;
- Architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
- Muzyczne i słowno-muzyczne;
- Sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
- Audiowizualne (w tym filmowe).
Rodzaje praw autorskich
Prawo autorskie dzieli się na:
· majątkowe
Określają kwestię wynagrodzenia za wykorzystywanie utworu, a także możliwości związane z dysponowaniem nim. Co istotne, mają one charakter czasowy i zbywalny, jednak mogą być też dziedziczone. Z reguły obowiązują one przez cały okres życia twórcy i 70 lat po jego śmierci. Autorskie prawa majątkowego doznają ograniczenia w granicach zasad dozwolonego użytku.
· osobiste
Tzw. „ojcostwo utworu”, które oznacza przywilej wiązania utworu z nazwiskiem autora. Osobiste prawa autorskie są niezbywalne i nigdy nie wygasają. Nie można ich również przenosić na inny podmiot. Twórca w ramach przysługujących mu praw osobistych może przedstawiać swoją twórczość anonimowo lub korzystając z pseudonimu. Prawo osobiste to również prawo zachowania niezmienionej treści i formy utworu.
Ochrona prawa autorskiego
Twórca nie musi występować o rejestrację lub patent czy też uiszczać jakichkolwiek opłat, ponieważ utwory podlegają ochronie prawo-autorskiej od momentu ich ustalenia, tj. ich uzewnętrznienia. Przepisy prawa autorskiego przyznają twórcy monopol decydowania o korzystaniu z utworu.
W przypadku naruszenia osobistych praw autorskich, autorowi przysługuje roszczenie o:
- Zaniechanie naruszania;
- Dopełnienie czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia, w szczególności poprzez złożenie publicznych przeprosin;
- Zadośćuczynienie.
W przypadku naruszenia majątkowych praw autorskich roszczenia autora obejmują żądania:
- Zaniechania naruszania;
- Usunięcia skutków naruszenia;
- Naprawienia wyrządzonej szkody:
- na zasadach ogólnych albo
- poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;
- Wydania uzyskanych korzyści.
Umowy dotyczące eksploatacji utworów
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wprowadza wiele przepisów szczególnych, które dotyczą sprzedaży oraz eksploatacji utworów. Celem tych rozwiązań jest zasada przyjęta w systemie prawa autorskiego ochrony twórcy. Z drugiej strony specyfika rozwiązań ustawowych jest pochodną specyfiki praw autorskich jako prawa na dobrach niematerialnych.
Kancelaria specjalizuje się w sporządzaniu oraz opiniowaniu umów z elementami prawa autorskiego:
- Opiniowanie umów, w szczególności poprzez ocenę skutków prawnych zawartej umowy w stosunku do osobistych i majątkowych praw autorskich;
- Wsparcie w negocjacjach, poprzez analizę proponowanych klauzul umownych oraz pomoc w formułowaniu zapisów, które najpełniej realizują interesy Klientów Kancelarii;
- Sporządzanie umów, w tym: umów o dzieło i zlecenie, umów o świadczenie usług filmowych, umów B2B oraz NDA, poprzez doradzanie w wyborze rodzaju umowy właściwej dla realizacji poszczególnych etapów przedsięwzięcia kreatywnego.