Czym jest scenariusz ?

Zacznę ten wpis od oczywistego stwierdzenia, że filmy powstają na podstawie scenariusza ?

Każdy intuicyjne wie co to jest scenariusz, ale jeżeli chcesz zlecić napisanie scenariusza scenarzyście, staniesz przed potrzebą dokładnego opisania przedmiotu umowy. Tym samym dotarłam do pytania z tematu posta.

Czym jest scenariusz ?

Scenariusz jest tekstem literackim. Nieczęsto jest jednak eksploatowany samodzielnie poza utworem audiowizualnym. Nie w takim celu został stworzony. W przypadku filmu adaptowanego, scenariusz jest etapem przejściowym między utworem literackim a utworem audiowizualnym.

 Skoro ustaliliśmy, że scenariusz ma postać tekstową to prowadzi do kolejnego pytania:

 Czy scenariusz jest utworem literackim w rozumieniu prawa autorskiego*?

Tak, ale jego ochrona autorsko-prawna zmienia się w zależności od postaci scenariusza. Praca nad scenariuszem jest procesem w ciągu którego powstają nie tylko różne jego wersje ale również formy.

Poniżej wymieniam wyodrębnione przez Marka Henrykowskiego ** odmiany scenariusza filmowego:

Pomysł i temat filmu

Nowela filmowa

Treatment

Szkic scenariuszowy

Zarys scenariusza

Drabinka

Scenariusz właściwy

Wyodrębnienie tych postaci pośrednich scenariusza ma istotne znaczenie dla stosunków prawnych między producentem a scenarzystą.

Każda kolejna odmiana scenariusza jest bardziej rozbudowana i szczegółowa, a tym samym sposób wyrażenia jest coraz to bardziej szczegółowy. Tym samym zmienia się zakres ochrony autorsko-prawnej tekstu literackiego. I tak: pomysł i temat w ogóle nie będą chronione przez prawo autorskie. Ta ochrona zwiększa się wraz z rozwojem scenariusza. Natomiast nie będą chronione te elementy scenariusza, które wynikają ze schematów gatunków filmowych. Te elementy są powszechnie dostępne ?

Dlatego w tym miejscu odsyłam Was do mojego wpisu na temat poufności negocjacji.

Ochrona pomysłu na etapie negocjacji umowy.

Zamawiając scenariusz u scenarzysty konieczne jest wskazanie przedmiotu umowy i określenie czy scenarzysta ma przygotować tylko scenariusz właściwy czy może również inne teksty, które będą potrzebne przy produkcji np. Drabinka ?

To nie koniec tematu scenariusza oryginalnego. W kolejnych wpisach kilka słów na temat autorskich praw osobistych scenarzysty, a także o umowach między scenarzystą a producentem.

r.pr. Elżbieta Figat-Michalak

*ustawa z dnia 04 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

** Marek Henrykowski Scenariusz Filmowy i jego odmiany. Studium przedmiotu. Images vol XI/no. 20 Poznań 2012r. ISSN 1731-450x

radca prawny Elżbieta Figat-Michalak

Pozostawienie komentarza pod artykułem będzie uważane, za wyrażenie przez Panią/Pana zgody w rozumieniu art. 6 ust. 1. lit. a RODO na przetwarzanie danych osobowych w celu opublikowania Pani/Pana imienia i nazwiska lub „nick” jako autora zamieszczonego komentarza. Udzielona zgoda może być wycofana w każdym czasie poprzez kontakt na adres e-mail Kancelarii kontakt@radcaprawnyefm.pl lub poprzez usunięcia komentarza. Wskazuję, że wycofanie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody.

4 komentarze

 1. August

  Dziękuje za możliwość przeczytania artykułu mam pytanie czy scenariusz reklamowy podlega ochronie w myśl prawa autorskiego. Może to być ciekawe pytanie na kolejny artykuł, będę wdzięczny za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Elżbieta

   Dziękuję!
   Uważam, że scenariusz filmu reklamowego co do zasady jest utworem i jako taki podlega ochronie.

   Odpowiedz
 2. August

  Dziękuje za możliwość przeczytania artykułu mam pytanie czy scenariusz reklamowy podlega ochronie w myśl prawa autorskiego. Może to być ciekawe pytanie na kolejny artykuł, będę wdzięczny za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Elżbieta

   Dziękuję!
   Uważam, że scenariusz filmu reklamowego co do zasady jest utworem i jako taki podlega ochronie.

   Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów w tej kategorii:

Logo ze stocka

Logo ze stocka

Impulsem do napisania tego artykułu była informacja prasowa[1] . Pracownia słynnego polskiego grafika Andrzeja...

czytaj dalej